KOMUNIKATY

 

 

 

 

 

Prof. Hanna Suchocka doktorem honoris causa UMK w Toruniu

Członkini Rady Fundacji Edukacji Parlamentarnej prof. Hanna Suchocka 1 października 2021 r. została doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyróżnienie odebrała podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na toruńskiej uczelni.

Prof. Hanna Suchocka w 1992 roku jako pierwsza kobieta w historii Polski została prezesem Rady Ministrów. Premierem była od 10 lipca 1992 roku do 26 października 1993 roku. W swojej karierze politycznej była również ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym. Jest cenionym na świecie prawnikiem związanym z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam w 1975 roku uzyskała tytuł doktora nauk prawnych, a w 2015 roku uzyskała habilitację. W latach 1991–2016 była członkinią Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (tzw. Komisji Weneckiej), objęła w jej ramach funkcję pierwszej wiceprzewodniczącej Komisji. W czerwcu 2016 roku została powołana na honorową przewodniczącą Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo.

- Pani prof. Suchocka jest przede wszystkim wielkiej klasy prawnikiem, konstytucjonalistą. Jest osobą, która zna prawo, umie je stosować, umie je interpretować. Dodatkowo chce je stosować zgodnie ze standardami państwa demokratycznego. Jej życiorys jest pełen sukcesów naukowych w kraju i za granicą. Przypomnę, że jest poczwórnym doktorem honoris causa. Dodatkowo była pierwszą kobietą w historii RP na stanowisku premiera. Jej rząd funkcjonował krótko, ale miał istotne sukcesy, m.in. forsując demokratyczną reformę samorządową" - powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK prof. Zbigniew Witkowski, który wygłaszał laudację.

Prof. Suchocka w 2014 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. W piątek, 1 października 2021 r.  wygłosiła w auli UMK wykład inauguracyjny pt. "Ewolucja pojęcia tożsamości konstytucyjnej".

"To dla mnie bardzo wzruszająca chwila. Nie wiem, czy zasługuję na to wyróżnienie, ale widocznie tak uznano. W związku z tym jest to dla mnie naprawdę wielki dzień" - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami Suchocka.

 

 

Polityka prywatności

Fundacja Edukacji Parlamentarnej

© 2018 Fundacja Edukacji Parlamentarnej

 

Eugeniusz Stemplowski